Minister Rodziny i Polityki Społecznej, zwany dalej „Ministrem”, ogłasza nabór wniosków na realizację Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, zwanego dalej „Programem”.

 

  1. Podstawa prawna Programu

Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o FunduszuSolidarnościowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 647, 1407 i 1429). Nabór wniosków przeprowadzony zostaniezgodnie z art. 13 ww. ustawy.

 

  1. Wysokość środków z Funduszu Solidarnościowego przeznaczonych na realizację zadań

Na realizację zadań w ramach Programu dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, Minister Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczył z Funduszu Solidarnościowego w 2024 r. kwotę – 505 mln zł(słownie: pięćset pięć milionów złotych).

 

  1. Podmioty uprawnione do składania wniosków

O uzyskanie środków z Funduszu Solidarnościowego, o którym mowa w ustawie z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym, zwanego dalej „Funduszem” na realizację zadań w ramach Programu, mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego lub powiatowego.

 

  1. Rodzaj zadań

    1. Zgodnie z warunkami Programu, jego głównym celem jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formyogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, których adresatami są następujące osoby zwane dalej „uczestnikami”:

      1. dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie zewskazaniami w pkt 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności konieczności stałej lub długotrwałejopieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz

      2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:

        1. o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

        2. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo

        3. traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.).

    2. Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością we wszystkich sferach życia, w tym:

      1. wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;

      2. wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;

      3. wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;

      4. wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

 

  1. Tryb przystąpienia do Programu

    1. Gmina/powiat składa do właściwego wojewody wniosek w wersji elektronicznej utworzony w Generatorze Funduszu Solidarnościowego. Generator Funduszu Solidarnościowego jest narzędziem informatycznym dostępnym na stronie internetowej bfs.mrips.gov.pl. Wniosek należy wypełnić, zapisać i złożyć w Generatorze Funduszu Solidarnościowego za pomocą przycisku „złóż wniosek”. W przypadkach uzasadnionych problemami technicznymi dopuszcza się możliwość składania wniosków za pomocąplatformy e-PUAP.

    2. Gmina/powiat zakłada swoje konto jedno konto dla jednej jednostki samorządu terytorialnego, zgodnie z Instrukcją złożenia wniosku w Generatorze Funduszu Solidarnościowego dostępną na wskazanej w ust. 1stronie internetowej. Gmina/powiat ma możliwość w dowolnym momencie zapisania wprowadzonychdanych i powrotu do edycji w innym czasie.

    3. Gmina/powiat ma możliwość wydruku wniosku zapisanego w wersji roboczej.

 

    1. Po uzupełnieniu formularza wniosku oraz dodaniu wszystkich wymaganych załączników, jego weryfikacji oraz wysłaniu przez gminę/powiat (za pomocą przycisku „złóż wniosek”) Generator Funduszu Solidarnościowego zapisuje wniosek w bazie danych, a użytkownik otrzymuje możliwość jej zapisania w formacie PDF i wydrukowania. Złożony wniosek automatycznie otrzymuje unikatowy numer, którymnależy się posługiwać w kontaktach z wojewodą.

    2. Proces składania wniosków zawiera następujące etapy:

 

      1. wypełnienie wszystkich pól wniosku oraz dodanie wymaganych załączników;

      2. złożenie wniosku w Generatorze Funduszu Solidarnościowego za pomocą przycisku „złóżwniosek”;

      3. zapisanie złożonego wniosku w formacie PDF wraz z załącznikami.

    1. Po złożeniu wniosku w Generatorze Funduszu Solidarnościowego konieczne jest złożenie przezgminę/powiat podpisanego oświadczenia, według wzoru stanowiącego załącznik nr 14 do Programu. Oświadczenie należy zeskanować i umieścić w Generatorze Funduszu Solidarnościowego.

    2. Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem środków z Funduszu we wnioskowanejwysokości.

 

 

  1. Kryteria i sposób oceny wniosków

    1. Wojewoda dokonuje oceny formalnej i oceny merytorycznej wniosków, z uwzględnieniem racjonalnego i celowego planowanego wydatkowania środków publicznych. Ocena dokonywana jest za pomocą Generatora Funduszu Solidarnościowego.

    2. Wojewoda dokonuje oceny wniosku z wykorzystaniem Karty oceny wniosku gminy/powiatu w ramachProgramu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”

Nasi partnerzy

JSN Solid template designed by JoomlaShine.com